Top Ad unit 728 × 90

Yeni Konular

dizi biyografi
[biyografi][Box Type][Your Color]

Bilinç Bozukluklarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Bilinç kaybı durumu kişinin çevresi ile olan bağlantısını kaybetme durumudur. Bu gibi durumlarda ağrılı ya da sözlü uyaranlara cevap vermesi mümkün değildir. Koma durumundaki kişilerde öksürük ya da yutkunma durumu da yok olmuştur. Bunlar; başta meydana gelen darbeler ve yaralanmalar, kanın beyine ulaşmasına engel olan herhangi bir sebep, karaciğer hastalıkları, uyuşturucu maddeler ya da aşırı alkol, zehirlenmeler ve havale geçirme durumları örnek verilebilir.Bilinç Bozukluklarında İzlememiz Gereken İlk Yardım Adımları Nelerdir?

Öncelikle bilinç kaybı yaşayanın güvenliği sağlanmalıdır. Dokunarak yaralının kontrol durumunu ölçmek için sesli uyarı durumu ile bilinç yapısı kontrol edilmeli. Eğer hastada bilinç yoksa acil yardım talep edilmelidir. Kişinin ağzında yabancı cisim olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bak, dinle, hisset ile kişinin solunumu kontrol edilmelidir. Yaralıda solunum var ise bilinç kapalı ise kişi koma pozisyonu yani yarı yüzükoyun güvenli yatış pozisyonu verilir. Ortam koşullarına göre sağa ya da sola güvenli bir tarafa diz üstüne oturtulur. Kişinin karşı taraftaki kolu göğsünün üzerine çapraz şekilde koyulur. Kişinin karşı taraftaki bacağı dik olacak şekilde kırılır. Kişinin size yakın olan taraftaki kolu başı hizasında yukarı doğru uzatılır. Kişinin karşı taraftaki kolu ile kalçasını kendinize doğru çekin. Alttaki bacak dizden bükülerek arkaya desteklenir. Kişinin başı uzatılan kolunun üzerine alınır. Üstteki kol öne getirilir ve kişinin başına ve çenesine destek verilir. Tıbbi yardım gelene kadar koma pozisyonunda tutulmalıdır. Kişinin yaşam boyutu her 3 ile 5 dakika arasında kontrol edilmeli. Eğer tıbbi yardım gelmede gecikirse kişiyi aynı şekilde karşı tarafa doğru koma pozisyonunda tutulmalıdır.

Bilinç Kaybı İle Vücutta Neler Yaşanır?


Bilinç kaybında olan kişinin beyni, vücutta bulunan kanın oksijenini % 30'nu tüketmektedir. Bilinç kaybı, yorgunluk, aniden hareketler ve baş dönmesi sonucu yaşanır. Ancak kısa vade de olsa bu olay, bir acil servise başvurulmalıdır. 
Bilinç Bozukluklarında İlk Yardım Nasıl Yapılır? Reviewed by Selami Yıldız on 11:28 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Haber | Teknoloji | SağlıkGözde Haber © 2014 - 2017
Tasarım ve Düzenleme Gözde Haber,adresine aittir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.